ERKE Dönergeci Videosu

Meşhur ERKE dönergeci ile ilgili bir tanıtım videosu [via]:

Google videoya hemen hemen yarım saat evvel yüklenmiş bu video hakkında ERKE’nin resmi sitesinde herhangi bir bilgilendirme yok. Dolayısı ile LOSTseverlere The Dharma Initiative videolarını anımsatan bu videonun sahte olma olasılığı da mevcut.

Bu arada ERKE Dönergeci için patent başvurusu da yapılmış: Erke üreten bir kuvvet makinesi ve bunun çalışma yöntemi.

Açıklama

ERKE Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş.’den konu ile ilgili bir açıklama yapılmış:

(…) Bu görüntülerdeki modellerin şirketimizin herhangi bir patent başvurusuyla ve özellikle 21.11.2006 tarihli basın açıklamasıyla kamuoyunun bilgisine sunulan 10.10.2006 tarih ve TPE 2006/05622 numaralı “Erke Üreten Bir Kuvvet Makinesi ve Bunun Çalışma Yöntemi” başlıklı patent başvurusuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu görüntülerde yer alan kişiler şirketimizde hiçbir zaman çalışmamış olup, bu kişilerin şirketimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır (…)

İlave Bilgiler

Gelen Aramalars:

35 thoughts on “ERKE Dönergeci Videosu”

 1. Lazer olayı hiç inandırıcı gelmedi. Bir de kullandıkları voltmetre v.s. günümüz teknolojisinden epey uzak gibi duruyor. Lazer aleti de benim boyumca var :) Bu video sahte gibi gözüküyor. Buluşları vardır ona sözüm yok da sözüm bu videoya.

 2. baştan inanır gibi oldum, laser falan girince kol gibi bitti olay. zaten bir kere kesmişler voltmetreyi gösterirken dikkatli bakarsanız.

 3. Videodaki birçok şeyin (binanın önündeki konuşma, lazer, dönergeç) üç boyutlu animasyonla üretildiğini ben şu nal gibi olmuş kafamla bile anladım ama yine de ERKE dönergecinin gerçekliğine inanıyorum. Bilmiyorum, kafam çok karışık. Çok da iyi.

 4. Pingback: fevkalade
 5. Bana pek inandırıcı gelmedi. Ben yaklaşık 8 senedir elektroniğin içindeyim ne böyle bir ölçü aleti nede böyle bir sistemde lazer görmedim hangi çağda yaşıyoruz artık taşınabilir osilaskoplar var hem o lazer ışını bana pek inandırıcı gelmedi görsel bir oynama var birde koskoca erke neden google a yüksemiş videosunu ben asrın buluşunu yaptım diyeceğim sonra bunu tanıtmak için resmi sitemden önce google a göndereceğim… Bence bu video çakma :D

 6. Bu erkeyi döndürmek için lazer mi taşıyacaaz. Anlamadım ben bu olayı. Nasıl enerji üretti bu meret? Akabinde fevkalada 3b animasyon kokmakta bu video. Bir kaç üniversite talebesinin can sıkıntısısın mahsulü sanki..

 7. Kafama takılanlar ;

  1. Genelde Labaratuvarlarda dijital voltmetre kullanılmaz çünkü dijitallerde hata payı yüksektir. Analoglarda sıfırlama yapılabildiği için Analog Voltmetre kullanılır…

  Fakat; Bu tarihi eser bir Voltmetre daha ileri bir teknoloji voltmetreler var analog olarak ? Yada parasız mı bu şirket biraz kesenin ağzını açıp hata oranları sıfıra yakın bir dijital voltmetre alınabilirdi..

  2. Voltmetreyi ilk çalıştırdığı zaman ki değerle erke dönergecini çalıştırdığı değerle aynı değeri gösteriyor… Yani voltmetreyi açtı sıfırlama yaptı sonrada volt ölçtü ulen sıfırlama yaptığı değerle aynı değeri gösterdi… Acaba mıknatıslanma mı oldu ? Hani daha önceden de ölçmüş olabilir felan? iyide be kardeşim böyle bir icad için mıknatıslanmaya mağruz kalabilecek ve hatalı ölçüm yapacak bir voltmetre neden kullanırsınız ki ?

  3. Adam diyor yaa ilk hareketi verdikten sonra sonsuza kadar bu hareket sürecektir diye …

  Sürtünme diye birşey var kardeşim… Hadi o mili ve dairelerin birbirine sürtmesini geçtim… Hadi o ana taşıyıcı milin sürtünmesinide geçtim… Hava sürtünmesi yok mu ? Sürtünme ile kayıplar meydana gelir sonra bu kayıplar voltajın düşmesine sebep olur… Nasıl sonsuza gidebilir ki ?

  4. Lazer ateşlendikten hemen sonra ışın yaymıyor ama dikkat ederseniz bu alet lazerden önce dönmeye başlıyor… İlk hareketi ne veriyor ?

  Ulen elinle bir tur attır ittir ne bilim üfle a.q ama ilk hareketi bize bir göster nasıl yahu kendi kendine lazerden önce döndü ?

  5. Bu kadar şey söyledim ama şunuda söylemek isterim…

  6. Video da neden kesintiler var ?
  7. Adam bir anda sanki panik yaparak neden kapatıyor ? Resmen panikledi…
  8. Maddenin eylemsizlik yasaasına birçok bilim adamı hayır diyor olmaz diyor… Fakat … Yıllar önce TESLA nın yaptığı deneyler ? Onlara da birkaç sene önce yalan yanlış deniliyordu şimdi adamın günlükleri sayfa sayfa nasa tarafından incelenip deneyler yapılıyor…
  9. Tesla ‘nın deneylerinden biriside şu…. Elektrik’in havadan iletimi… Aslında şuan ki teknoloji ile bu yapılıyor ÖR: Televizyon kumandaları fakat malesef ki düşük voltajlarla yapılabiliyor… Ama TESLA bunu yıllar önce KV larla yapabiliyormuş… Acaba neden olmasın ?
  Gerçi şuanki teknoloji malesef milvoltlarla yapabiliyor..

  10. Acaba akım ne durumda neden ampermetre yok ? 1000V üretebilirsiniz ama 0,1 A 1000V bir işe yaramaz… Acaba Ampermetre neden yok ?

  11. Osilaskop bu tür deneylerde büyük önem taşır neden osilaskopla bize elekrik dalgalarını göstermediler ?

  Bu buluşa inanıyorum… Fakat bu videoya inanmıyorum….

 8. bu videoyu çekenlerin hiç mi işi gücü yok.Gerçi belkide sinema bölümü falan okuyan öğrencilerin dönem projeside olabilir.içinde görsel efektlerde mevcut.
  güzel olmuş

 9. Nahnu ;
  Titanyum dahi birkaç dakika içinde sürtünmeden etkisiz hale geliyordu. MagLev (Magnetic Levitation) sürtünmeyi azaltmasına rağmen istediğimiz sonuca ulaşamamıştık. Sonuçta bugünün malzeme teknolojileri sonsuz enerji üretmemize olanak vermediği sonucuna vararak bu projeden çekildik. Projede yer alan bir arkadaşım bana “œAlphan bey uçan dairelerin uçuş prensibi aslında bu tip enerji üretimine çok yatkın” demişti. Hepimiz sonsuz enerjinin gizemini yaşamış sonra da hüzünlü bir şekilde veda edip normal hayata dönüş yapmıştık.

  Söylediğine göre Sürtünme onlarında başına bela olmuş…. Sürtünme ile ortaya çıkan kayıplar nedeniyle projeyi bırakmışlar… Yani kısacası DOĞADA SÜRTÜNME VARDIR…

  Hadi milleri daireleri geçtik… Titanyum dahi olsa HAVA Sürtünmesi meydana gelecektir…

  Malesef ki hala bir hayalll çalışma şekli bu olmayabilir ama ben ERKE ye inanıyorum arkadaşlar.

 10. tamamen bir masal goradaki grafiklere benzetmeye çalışmışlar lazerden voltmetre nasıl etkileniyor ? bir anda yukarı fırlıyor :D birde milivoltmetrenin önünde Ph yazıyor :D bir ürünün patent alması o ürünün çalıştığı anlamına gelmez. sadece daha önce o ürünün yapılmadığı anlamına gelir

 11. Bu video hiç inandırıcı gelmedi bana ki hele lazerin açıldığı anda ortama bir gerilim müziği verdiler tamam zaten hikaye dedim. Buraya neden olamayacağını yazarım ama mesaj bölümünün haneleri yetmez sanırım. :) 100 tane sebep sayabilirim. En çarpıcı mantıksızlık ise, atalet nedeniyle oluşan kuvvetin ancak sürekli bir hareketle oluşturulabileceğidir. Yani mesela bu dairesel cismin, rotor diyelim; tek tarafına manyetik çekim uygulayan bir elektromıknatıs yerleştirilir ve rotor dönmeye başlar. Halka bir tur attıktan sonra hemen manyetizma kesilir ve cismin kendi ataletiyle 1 tur daha atması sağlanır işte o zaman atalet enerjisini değerlendirmiş olursun ki, bunun benzeri içten yanmalı motorlarda 1870’lerden beri uygulanıyor. Yani dört zamanlı bir içten yanmalı motorda 2 turda bir ateşelem olur ve tek turu piston kendi ataletiyle atar. Bunu da dengeleyici yani torkun sürekliliğini sağlayan volan vardır ve krank miline bağlı olduğundan sabit bir tork elde edilmeye çalışılır. Volanın çalışma mantığı ve biyelde kullanılan karşı ağırlıklar hepsi aynı mantıkla çalışır. Erke dönergecinde nasıl bir tetikleyici güç kullanacaklar gerçekten merak ediyorum. Yani öyle bir anlatılıyor ki, tek dokunuşla sonsuza dek çalışacakmış gibi. Erke’ye inananlara saygı duyuyorum ama bence deli saçmasından başka birşey değil… :S

 12. Arkadaşlar, fazla söze gerek yok. Beyninizi boşa yormayın.. Bence bu video çok iyi olmuş; Erke Dönergeci gibi saçma sapan, enerjiyi yoktan varettiğini idda eden bir projeyle çok iyi dalga geçmiş. Bundan iyisi olamazdı :))

 13. Yapılan Açıklama
  Bazı kişiler tarafından çekilen, şirketimize ait olduğu belirtilen modellerle ilgili görüntülerin bazı ağ sayfalarında yer aldığı öğrenilmiştir. Bu görüntülerdeki modellerin şirketimizin herhangi bir patent başvurusuyla ve özellikle 21.11.2006 tarihli basın açıklamasıyla kamuoyunun bilgisine sunulan 10.10.2006 tarih ve TPE 2006/05622 numaralı ”Erke Üreten Bir Kuvvet Makinesi ve Bunun Çalışma Yöntemi” başlıklı patent başvurusuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu görüntülerde yer alan kişiler şirketimizde hiçbir zaman çalışmamış olup, bu kişilerin şirketimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu asılsız görüntülerin ne maksatla hazırlanmış olduğu şirketimizce anlaşılamamıştır. Üçüncü şahısların herhangi bir zarar görmemeleri için bu ve benzeri asılsız görüntülere ve açıklamalara kesinlikle itibar etmemelerini dikkatlerine sunarız.

 14. Bunu yyapan kişi heralde kendisini tek zeki zannetti. Beyler o dönen alüminyum parçanın altında ve üstünde dikkatle bakarsanız elektro mıknatıslar var. Ve iyice bakılınca dönen metal parça manyetik alan tarafından alttan ve üstten itiliyor buda bağımsız olan parçayı hızla dönmesine neden oluyor. Bu saçmalığı herkes yiyebilir ama ”yüksek gerilim enerji merkezindeki” bir çalışan ve teknik bilgime dayanarak tek kelimeyle ”saçmalık” diyiyorum. Teknik bilgiden yoksun öğrencilerin gır gır şamatası bu.

 15. şimdi erke diye bişi çıkardılar gerisi yalan işin özü gyroscope ivme ile kendi ekseninde donen ve dondukce hizini artıran bır sistem eger buna uygulanan kuvvet kendi kuvvetinden az ise savuruyor bıldıgım kadarı ile
  eger kendi gucunu ivme ile alıyorsa artık siz tahmın edin benim tahmınlarımı soylememe gerek yok ama emınım bunu herhalde ben yapacam cok az kaldı

 16. Ne farkeder ki gerçek ya da değil…Oturup hususi reklam çekseler belki bu kadar izlenmezdi…Ben çok başarılı buldum çekimi özellikle “Atatürk” resmine yapılan vurguda ayrı bir güzeldi…

 17. :) Uzay yolu dizisi gibi olmuş. Özellikle voltmetre ayarlanırken arkadaki gerilim müziği ve radyo frenkansı sesleri. :))) Lazer açılınca koptum zaten. Koskoca Erke’nin bilmem ne sözcüsünün bedenine uygun önlüğü yokmuş gibi. Devamı çekseler bari dahada gülsek.

Komentare